An official website of the United States government
Here's how you know
A .mil website belongs to an official U.S. Department of Defense organization in the United States.
A lock (lock ) or https:// means you’ve safely connected to the .mil website. Share sensitive information only on official, secure websites.

Unit HomeLeadersBiography
Commanding Officer, Headquarters Battalion
Colonel Damon Burrows

Colonel Damon K. Burrows was born in Mt. Clemens, Michigan; in 1997 he graduated from Texas A&M University, and was commissioned in the Marine Corps. 

He reported to The Basic School in January 1998, and upon completion was temporarily assigned to the Communication Electronics Division (CED) at Quantico, VA serving as the MCCDC Y2K Action Officer.  Following this short assignment, he attended follow-on instruction at the Communications and Information Systems Officer Course where he graduated in 1999.   

In March 1999, Colonel Burrows reported to Camp Pendleton, CA where he served a three year tour as the Communication Officer (S-6) for the 3d Assault Amphibian Battalion.   

From 2002-2004, Colonel Burrows was assigned to the Naval Postgraduate School (NPS) earning a Master’s Degree in Computer Science. 

From 2004-2007, he led Marines, civilians, and contractors in software engineering, testing, and evaluation at the Technology Services Organization (TSO), HQ USMC P&R, Kansas City.  

In August 2007, Colonel Burrows was assigned to the Marine Corps Communication Electronics School, at 29 Palms, CA where he served as the Warfighter Support Branch Head and the Officer in Charge of distributed learning and the development of on-line continuing education courseware.

In May 2008, Colonel Burrows was assigned as the Communication Officer (S-6) at 7th Marine Regiment.  During this tour, he deployed to Korea and Jordon in support of Maritime Prepositioned Force (MPF) offloads, and to Afghanistan in support of Operation Enduring Freedom (OEF). 

In August 2011, he reported for joint duty to the Cyber Operations Directorate (J6) at NORAD and USNORTHCOM where he served as the Theater Cyberspace Network Operations Chief, the lead J6 Battle staff planner for Homeland contingency operations and nuclear command and control, and helped activate the USNORTHCOM Joint Cyber Center. 

In July 2014, Colonel Burrows reported back to Camp Pendleton, CA where he served as the Assistant Chief of Staff, G-6 for the 1st Marine Logistics Group until June 2015.

In July 2015, Colonel Burrows assumed command of 9th Communication Battalion where he served as the Commanding Officer until June 2017.

From 2017-2018, Colonel Burrows was assigned as a student to the U.S. Army War College earning a Master’s Degree in National Security and Strategic Studies with an Area of Concentration in Cyberspace Strategy.

From 2018-2022, Colonel Burrows served as the Assistant Chief of Staff, G-6 for Marine Corps Installations East-Marine Corps Base, Camp Lejeune, North Carolina.

In July 2022, Colonel Burrows assumed command of Headquarters Battalion, 2d Marine Division where he is presently serving today.

His academic and professional education includes:  Distinguished Naval Graduate with a Bachelor of Science in Industrial Distribution (Texas A&M University, 1997); Masters in Computer

Science with Distinction (Naval Postgraduate School, 2002); and a Distinguished Graduate with a Masters of Arts in National Security and Strategic Studies (U.S. Army War College, 2018).

Colonel Burrows’ personal decorations include the Defense Meritorious Service Medal, Meritorious Services Medal (4th award), the Navy and Marine Corps Commendation Medal (3rd award), the Joint Service Achievement Medal, and the Humanitarian Service Medal.

Colonel Burrows is married to Laura J. Burrows and has four children.